Park Maksimir w Zagrzebiu, nazywany też „zielonymi płucami miasta” to największy i najstarszy park w stolicy Chorwacji. Ten zielony zakątek metropolii jest oazą spokoju dla mieszkańców i stanowi idealne miejsce na ucieczkę od miejskiego zgiełku.
Dobra lokalizacja parku, bo zaledwie 10 minut pieszej drogi od placu Kvaternikov oraz 20 minut jazdy autobusem z okolicy placu Bana Josipa Jelačića stanowi jeszcze większą zachętę do tego, żeby odwiedzić park i odpocząć wśród jego malowniczych krajobrazów. Park to również dobra miejscówka dla osób aktywnych. Sieć licznych ścieżek w parku daje możliwość długich spacerów, uprawiania nordic walking czy jazdy na rowerze.
W parku znajduje się też ogród zoologiczny bardzo chętnie odwiedzany przez młodzież szkolą oraz przyjezdnych turystów.
Poznaj Park Maksimir w Zagrzebiu
Park został wzniesiony pod koniec XVIII i pierwszej połowy XIX wieku przez biskupa Maksymiliana z Zagrzebia (Vrhovac De Ehrenberg Et Rakitovec). Jest to pierwszy park publiczny w Europie Południowo-Wschodniej, a w chwili powstawania był jednym z najważniejszych parków monarchii austro-węgierskiej.
Całe tereny zielone na których obecnie położony jest park, niegdyś należały wyłącznie do biskupstwa. Wraz z objęciem władzy hierarchicznej przez biskupa Maksymiliana powstał tutaj piękny park oficjalnie udostępniony wszystkim mieszkańcom Zagrzebia w 1794 roku.
Po śmierci biskupa Maksymiliana dalsze prace nad parkiem kolejno przejęli biskup Aleksander Alagović i arcybiskup Juraj Haulik, którzy porzucił pierwotny pomysł projektu parku w stylu barokowym. Taka mieszanka różnych stylów, pomysłów i aranżacji zielonej przestrzeni wpłynęła na to, że dzisiaj Park Maksimir jest jednym z najpiękniejszych parków w Europie.
Najbardziej rozpoznawalnym symbolem parku jest Vidikovac, czyli biały budynek położony w centralnym punkcie parkowej przestrzeni. Vidikovac lub Kiosk, bo tak też zwykli mawiać na ten budynek mieszkańcy, został wzniesiony w 1843 roku. Budynek ma dwa piętra, 17 metrów wysokości i otoczony jest malowniczą werandą.
Dzisiaj Vidikovac pełni rolę punktu widokowego, a na jego parterze znajduje się niewielkie bistro.
W parku pozostało też wiele innych obiektów, które zaliczane są do dziedzictwa kulturowego Zagrzebia. Znajduje się tutaj kilka dworów (w tym dwór biskupa Haulika), kilka pomników oraz kaplica św. Jurja i pawilon Jeka.
Vidikovac
Kaplica św. Jurja
Pawilon Jeka
Kopiec z pomnikiem
Zielone płuca Zagrzebia
Park obejmuje obszar przygraniczny pasma gór Medvednica oraz doliny rzeki Sava. Jest to teren na którym porasta wiele gatunków drzew, między innymi drzew z rodzin: sosnowatych, dębowych, brzozowatych, bukowatych oraz wiązowatych.
Poza piękną i różnorodną roślinnością park zachwyca pięcioma jeziorami, które stanowią integralną część ogólnego krajobrazu.
Według portalu European Best Destinations Park Maksimir zajmuje czwartą pozycję na liście najpiękniejszych parków miejskich. W czołówce listy znalazły się parki: Parc des Buttes-Chaumont w Paryżu, El Retiro Park w Madrycie oraz Hyde Park w Londynie.
Park Maksimir od 1948 roku jest pod ochroną, a od roku 1964 stanowi zabytek architektury parkowej.
To był wspaniały dzień. Spacer po parku sprawił, że trochę zatęskniło mi się za naszą „polską złotą jesienią”